Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Tërmet i fortë me magnitudë 7.3 ballë godet këtë shtet, alarmohen banorët

Indonezia është tronditur nga një tërmet me magnitudë 7.3 ballë. Sipas EMSC mësohet se tërmeti është regjistruar në një thellësi prej 200 kilometrash.

Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare njoftoi se një tërmet me magnitudë 7.2 ballë goditi veriun e Timorit Lindor në orët e hershme të mëngjesit. Një paralajmërim për cunami nuk është lëshuar për ishujt përreth.

Ndikimi i tërmetit u ndje deri në 600 kilometra larg në Darvin, kryeqyteti i Territorit Verior të Australisë.

Indonezia ka një histori tërmetesh shkatërruese, me më shumë se 4,000 njerëz të v rarë gjatë tërmetit Sulaëesi në vitin 2018.

Tërmeti masiv me magnitudë 7.5 u lokalizua 70 km nga kryeqyteti provincial Palu dhe u ndje deri në Samarinda në Kalimantan Lindor dhe gjithashtu në Taëau, Malajzi.