July 26, 2021

Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Rama e shkarkoi nga Presidenca por nuk ndalet me kaq, ja çfarë të pa bëre tjetër e ka bërë Metës sot në mëngjes

Edi Rama ka kujtuar me ekzaltim 8 vjetorin e ardhjes së tij për herë të parë në pushtet, pas zgjedhjeve të 23 qershorit 2013.

Rama Takes his War on Media to Albanians' Phones - BIRD

“Si sot 8 vite më parë shqiptarët i besuan të ardhmen e tyre Partisë Socialiste të Shqipërisë. Shqipëria e ardhmja jonë”, shkruan kryeminstri në një postim në “Instagram”, shoqëruar me një foto nga fushata elektorale e atij viti.

Ajo që bie në sy në postimin e Ramës është se ai ka retushuar historinë, pasi faktikisht zgjedhjet e 23 qershorit 2013 i fitoi “Aleanca për Shqipërinë Europiane”, e cila ishte një koalicion paraelktoral mes Partisë Socialiste dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Tetë vite më parë pas zgjedhjeve të 23 qershorit, Partia Socialiste fitoi vetëm 65 mandate me të cilat nuk mundej dot, që ta bënte Edi Ramën kryeministër për herë të parë. Ishin 16 mandatet e fituara nga LSI, të cilat e mundësuan ardhjen e tij dhe të PS në pushtet në vitin 2013.

Prime Minister Edi Rama wins third mandate in Albanian elections –  EURACTIV.com