Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Ndodh trägjedia/ Bëhet copa-copa autobusi, raportohet për 16 jetë të humbura

Të paktën 16 persona humbën jetën dhe 18 të tjerë u plag osën në një ak sident rrugor sot në Gadishullin Sinai të Egjiptit, sipas zyrtarëve shëndetësorë.

Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë theksoi se një minibus dhe një autobus u përp lasën në rrugën që lidh qytetin Tor të Sinait jugor me qytetin e Suezit.

Ministria tha se dërgoi 13 ambulanca në vendngjarje dhe se të lënd uarit u dërguan me urgjencë në spitale.

Egjipti njihet për siguri të dobët të transportit, ku çdo vit ndodhin mijëra aksidente trafiku për shkak të tejkalimit të shpejtësisë dhe zbatimit të dobët të ligjeve të trafikut.