July 29, 2021

Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Moti do të përmirësohet/ Vjeshta do jetë e thatë, ja deri kur do të zgjasin reshjet e shiut

Mot i paqëndrueshëm, shi dhe stuhi në veri të vendit.

Ditët e fundit vendi ynë është shoqëruar nga një mot i paqëndrueshëm, temperatura të larta hera herës dhe reshje shiu. Mëngjesin e sotëm kryesisht në veri të vendit ka pasur reshje shiu të larta në Kukës, Shkodër, Pukë apo edhe Peshkopi. Meterologia Arjola Bani na ka njohur me vendet që kanë pasur reshjet e shiut më të larta, arsyet se pse dhe sa do te zgjasë shiu përgjatë kësaj jave?

Zonat më të prekura nga reshjet e shiut kane qenë ato veriore dhe veriperëndimore konkretisht Kukës Puke Peshkopi por edhe Shkodra e Lezha. Deri të enjten në orët e para të mëngjesit presim prezencë të dukshme të reshjeve ku do kemi reshje mesatare dhe me intensive në zonat veriore dhe pjesërisht me zonat qendrore. Moti përmirësohet të enjten në mesditë dhe në vijim duke bërë që dita e premte e shtunë dhe e djelë të jenë kryesisht në mbizotërimin e motit të kthjellët.

Dita e djeshme ka pasur shi me baltë, pse ndodhi kjo?

Duke qenë se gjatë fundjavës kemi pasur qarkullim të masave ajrore nga veriu i Afrikës për pasojë edhe forcimin e parametrit të erës dhe prezencën e pluhurit ndaj vranësirat dhe reshjet e shiut në territor sollën shiun me baltë.