Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Lajmi tepëri rëndë në Shqipëri, SAPO u raportua për 4 VlKTlMA

Vendi ynë ka shënuar sërish shifra të larta të inf ektimeve me Co vid-19. Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 1,801 qytetarë të infektuar dhe 4 humbje jete.

CO VID19/ Ministria e Shëndetësisë: 8,327 testime, 1,801 qytetarë të infektuar, 4 humbje jete dhe 303 të shëruar në 24 orët e fundit

Advertisements

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vak sinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vak sinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vak sinimit të përqëndruar. Vak sinat antiC OV ID reduktojnë mundësinë e inf ektimit dhe sh mangin në shkallë të lartë hosp italizimet dhe fat alitetet.

Vak sinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku.

Advertisements

Ministria e Shëndetësisë apelon të gjithë +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaks inimit të përqëndruar për t’u va ksinuar me dozën e tretë përforcuese.

MShMS ju kujton se respektimi i protokolleve antic ovid është domosdoshmëri për mbrojtjen e shëndetit.

Shmangni grumbullimet dhe ajrosni ambientet ku qëndroni, për të kufizuar përhapjen e Co vid-19.

Kujtojmë qytetarët se vendosja e maskës është e detyrueshme në çdo ambient të mbyllur.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga CO VID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 8,327 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me CO VID19, 1,801 qytetarë, në këto bashki:

914 në Tiranë, 95 në Durrës, 64 në Elbasan, 59 në Shkodër, Fier, 52 në Vlorë, 45 në Gjirokastër, 43 në Lezhë, 31 në Lushnje, 28 në Sarandë, Korçë, 27 në Mat, 26 në Berat, 24 në Kamëz, 22 në Vorë, Kavajë, 21 në Divjakë, 15 në Kurbin, Pogradec, 10 Peqin, Gramsh, 11 në Patos, Tepelenë, Vau i Dejës, Mallakastër, 9 në Dropull, Kuçovë, në Kukës, Përmet, Librazhd, 7 në Krujë, 6 në Malësi e Madhe, Memaliaj, Dimal, Skrapar, Poliçan, Cërrik, Prrenjas, 5 në Delvinë, Këlcyrë, Kolonjë, 4 në Tropojë, Konispol, 3 në Dibër, Himarë, Devoll, 2 në Shijak, Rrogozhinë, Selenicë, Maliq, 1 në Has, Mirditë, Bulqizë, Klos, Rroskovec, Belsh.

Janë 12,283 pacientë aktivë me CO VID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet COV ID po marrin trajtim 114 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka katër humbje jete me SA RS-CO V2 pozitiv. Një qytetar nga Berati 58 vjeç, dy qytetarë nga Tirana 64-65 vjeç, një qytetar nga Vlora 70 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 303 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 202,967 që nga fillimi i epide misë.

Statistika (08 Janar 2022)

Raste të reja ditore 1,801

Të shëruar në 24 orë 303

Të shtruar në spitale 114

Humbje jete në 24 orë 4

Testime ditore 8,327

Testime totale 1,524,940

Raste pozitive 218,487

Raste të shëruara 202,967

Raste Aktive 12,283

Humbje jete 3,237

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,962

Fier 1,111

Durrës 995

Elbasan 856

Shkodër 762

Vlorë 765

Berat 425

Gjirokastër 460

Lezhë 365

Korçë 310

Dibër 172

Kukës 100

Artikulli paraprak
Lajm i trishtë! Ndahet papritur nga jeta punonjësi i Policisë (Foto+Emri)