Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

Lajmi i fundit! SAPO erdhi lajmi i rëndë, 6 VlKTlMA në

475 qytetarë të infektuar dhe 6 humbje jete në 24 orët e fundit. Ky eshte bilanci i CO VID-19 në vendin tonë. Aktualisht në spitalet CO VID po marrin trajtim 98 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SA RS-CO V2 pozitiv: një qytetar nga Përmeti 55 vjeç, dy qyetarë nga Berati të moshave 62-86 vjeç, tre qytetarë nga Tirana të moshave 62-99 vjeç.

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vak sinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vak sinimit të përqëndruar. Va ksinat antiC OVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shm angin në shkallë të lartë hosp italizimet dhe fat alitetet.

Vak sinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vak sinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga C OVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 4384 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me CO VID19, 475 qytetarë, në këto bashki:

239 në Tiranë, 34 në Durrës, 31 Fier, 20 në Shkodër, 14 në Lushnje, 12 në Sarandë, 11 në Divjakë, nga 10 qytetarë në Elbasan, Berat, nga 9 qytetarë në Vorë, Mallakastër, 8 në Kuçovë, 7 në Kamëz, nga 5 qytetarë në Dimal, Gjirokastër, Vorë, Krujë, Lezhë, nga 4 qytetarë në Përmet, Skrapar, nga 3 qytetarë në Patos, Tepelenë, Kolonjë, nga 2 qytetarë në Gramsh, Cerrik, Poliçan, Konispol, Kavajë, nga 1 qytetar në Kukës, Tropojë, Mirditë, Shijak, Dibër, Selenicë, Himarë, Delvinë, Korçë.

Janë 5262 pacientë aktivë me C OVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në spitalet C OVID po marrin trajtim 98 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit ka 6 humbje jete me SA RS-CO V2 pozitiv: një qytetar nga Përmeti 55 vjeç, dy qyetarë nga Berati të moshave 62-86 vjeç, tre qytetarë nga Tirana të moshave 62-99 vjeç,

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 366 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 199,883 që nga fillimi i epide misë.

Statistika (28 Dhjetor 2021)

Raste të reja ditore 475

Të shëruar në 24 orë 366

Të shtruar në spitale 98

Humbje jete në 24 orë 6

Testime ditore 4384

Testime totale 1,467,515

Raste pozitive 208,352

Raste të shëruara 199,883

Raste Aktive 5,262

Humbje jete 3,207

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 2438

Fier 617

Durrës 434

Shkodër 355

Elbasan 323

Vlorë 282

Berat 256

Gjirokastër 163

Lezhë 141

Korçë 90

Kukës 84

Dibër 79