Connect with us

Lajm i trishtë, ndërron jetë regjisori i njohur (Emri+Foto)

Të Ndryshme

Lajm i trishtë, ndërron jetë regjisori i njohur (Emri+Foto)

 

 

Regjisori Peter Bogdanovich, realizues i filmave si “Paper Moon” dhe “Last Picture Show”, ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare.

Ai vdiq në shtëpinë e tij ndërkaq lajmin e ka konfirmuar mediumi amerikan, Deadline.

Bogdanovich pati një karrierë aktrimi që zgjatej plot 60 dekada, si dhe e kishte një rol edhe në hit-serinë The Sopranos, ku e luante rolin e terapistit të Dr. Melfit, Dr. Elliot Kupferberg-ut. Mirëpo arritjet e tij më të mëdha ishin prapa kamerës, sidomos me filmin e tij të dytë, “The Last Picture Show” që ia solli dy nominime Oskar, për Regjisorin më të Mirë dhe për Skenarin më të Mirë të Adaptuar.

Continue Reading
You may also like...

More in Të Ndryshme

To Top