FamiIja e burrit pjesë e JEHOVAlT, qytetarja: Të Iënë me pasoja, vjehrra më PËRZURl pse s’u bashkova…!!!

FamiIja e burrit pjesë e JEHOVAlT, qytetarja: Të Iënë me pasoja, vjehrra më PËRZURl pse s’u bashkova…!!!

Ngjarja e rëndë e vde kjes së dy grave në Kombinat shkaktoi shumë debate dhe reagim në media.

Kjo pasi u raportua se ishin pjesë e organizatës Dëshmitarët e Jehovait.Njerëzit u ndanë në dy grupe, përkrahës të organizatës si edhe ka nga ata që flasin negativisht. Një rast vjen sot në redaksinë e JOQ Albania.

Bëhet fjalë për një grua e cila tregon përvojën e përjetuar në në familjen e burrit të saj të cilët ishin të gjithë me Jehovain.

Ajo tregon se në familjen e burrit kuptoi se Dëshmitarët e Jehovait janë njerëz që të lënë me pasoja.

Ajo ka ndeshur me presion nga vjerra për t’u bërë pjesë e organizatës por kur ka refuzuar është larguar nga shtëpia pasi e kanë përzënë. Madje vjerra ka tentuar ta ndajë edhe nga burri.

Mesazhi i qytetares për JOQ Albania:Pershendetje JOQ! Doja te ndaja nje histori timen personale ne lidhje me deshmitaret e Jehovait. Jam nje vajze nga Durresi e martuar ne Tirane.

Familja e bashkshortit tim Jane deshmitare te Jehovait. Para Se te martohesha me bashkshortin nuk e njihja kte organizate vetem cfare kisha degjuar nga te tjeret dhe tani qe I njoh e them me plot gojen qe jane njerz qe te lene me pasoja.

Fatmiresisht burri im eshte shkeputur prej kohesh nga mbledhjet dhe praktikimi i budalliqeve qe ata bejne por familja e vet vazhdojne ne ate rruge dhe mjaft te bindur.

Per aq kohe sa ndenja ne ate familje mu shkaterrua jeta. Kisha presione te vazhdueshme nga vjerra dhe kunati qe dhe une te behesha deshmitare si ata pası une i perkas nje feje tjeter.

Perdite benim debate ne lidhje me fene dhe gjithmone merzitesha e qaja sepse te benin nje lloj imponimi, presioni deri ne ate pike ku e ndjeja veten te huaj ne ate shpi dhe doja te ikja nje ore e me pare.

Pas shume perpjekjeve te atyre te deshtuara nuk ia arriten qe te me benin mua si veten e tyre filluan konfliktet deri atje sa vjerra me perzuri nga shtepia dhe donte te me ndante nga djali i saj.

Sipas saj une nuk isha e denje per djalin e saj dhe se ajo do I gjente atij nje me te mire se une.

Bashkshorti ne ate kohe ishte ne pune larg dhe nuk ishte ne dijeni te gjerave qe po ndodhnin ne shtepi. Kam ikur ate mbremje qe me perzune me nje Cante me rrobat e mia ne dore dhe e I kam qare me lot rruget e Tiranes e vetme Se skisha as Ku vija.

Kam vuajtur shume prej atyre njerzve me kane perzene si te isha ndonje vajze rrugesh vetem pse nuk u bera deshmitare e Jehovait.

Sot jam shume e lumtur qe jetoj larg tyre me bashkshortin tim dhe kemi 2 femije te mbrekullueshem por e keqja ska mbaruar akoma sepse ajo serish kerkon te fuse hundet ne jeten time dhe me mua sillet sikur te mos kete ndodhur asgje.

Prandaj iu bej thirrje te gjitheve qendroni larg ketyre personave te poshter sepse jane njerez me 2 fytyra qe shkaterrojne familje dhe hiqen sikur mos te kene bere asgje. Faleminderit nese e postoni kete histori personale nga jeta ime.