Connect with us

E tr ishte! Pas 15 vitesh ne Tirane, vdes politikani i njohur ne taksi

Aktuale

E tr ishte! Pas 15 vitesh ne Tirane, vdes politikani i njohur ne taksi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme. Ish politikani italian nga Prato, Firenze Luigi Nidito, i cili prej 15 vitesh jetonte në kryeqytet ka humbur

jetën në moshën 5 vjeçare, teksa ishte duke udhëtuar me taksi për të shkuar në një takim. Fatkeqësisht, ndërhyrja e urgjencës nuk mundi të bënte asgjë.

Nidito, një nga themeluesit e TV Prato më 1978.

Ndonëse jetonte prej kohësh në Shqipëri, Nidito nuk i kishte shkëputur lidhjet me Praton dhe Toskanën, ku kthehej shpesh për shkak të aktiviteteve si sipërmarrës ose si referent i shoqatave italo-shqiptare.

Ai banonte në Tiranë me gruan Simona dhe familjen. Në Shqipëri themeloi të parin Lyons Club (tani janë katër) dhe Confimi Albania (degë e Confindustria). Ka qenë edhe zëvendëspresident i Dhomës Italiane të Tregtisë në Shqipëri.

‘Shumë herë kemi organizuar iniciativa dhe Luigi ishte një urë midis Pratos e Tiranës’, tha kryebashkiaku i Pratos, Matteo Biffoni. ‘E kujtoj gjithmonë si njeri përherë të lidhur me qytetin tonë’./CNA.al

Continue Reading
You may also like...

More in Aktuale

To Top