April 23, 2021

Lajm1

edhe nje lajm tjetër më shum …

BIDEN RIKTHEN EPËRSINË, TRUMP NGEC ME 12 VOTA ELEKTORALE

Garë e nxehtë po bëhet për presidentin e ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Pas numërimit të fundit të votave elektorale, demokrati Joe Biden ka rikthyer epërsinë sa i përket votës elektorale.

Biden aktualisht ka 225 vota elektorale dhe i duhen edhe 45 sosh për t’u shpall president i SHBA-së.

Në anën tjetër, Donald Trump aktualisht ka 213 vota elektorale pasi fitoi në Texas, Iowa dhe Montana.

Ndryshe, presidenti i ardhshëm i SHBA-së do të jetë kandidati që do t’i fitojë 270 vota elektorale. /Telegrafi/